• Aistė Virketė

Priešnuodis karantino keliamam nerimui – saugus išėjimas į gamtą

Šiandien stebiu situaciją, kaip žmonės šiltėjant orams plūsta į gamtą. Negaliu ramiai stebėti ir laukti, kol bus uždrausta net ir į mišką išeiti. Manau, jei visi laikysimės tam tikrų rekomendacijų, galbūt pavyks iki vasaros savo plaučius pravėdinti sveikatinančiu grynėjančiu miško oru.Taigi. Nereikia eiti toli nuo namų, kad pravėdintumėte savo mintis ir kūną. Pasirinkite artimiausią pievelę, miškelį, pakrantę palei vandens telkinį. Aš renkuosi šalia savo namų esantį miškelį, kuris matosi pro namų langus. Tačiau išėjimą į lauką leiskite sau su svarbia sąlyga: jei būdamas gamtoje sugebėsite padaryti taip, kad išlaikytumėte saugaus atstumo distanciją (ne arčiau 2 metrai tarp asmenų). Privalote sugalvoti, kaip saugiai išeiti iš namų ir pareiti, kad išvengtumėte kontakto su kitais asmeninis bei atitiktumėte karantino laikymosi taisyklių reikalavimus. Žinoma, jei esate saviizoliacijoje, deja, pasivaikščioti jums negalima.


Esame įpratę įvykus stichinėms nelaimėms (audroms, potvyniams, gaisrams) instinktyviai burtis draugėn. Aš pati šiandien mielai išeičiau pasivaikščioti su draugėmis, kad pasidalinčiau savo patyrimais bei išklausyčiau jųjų. Tačiau šiandien esame kviečiami atsiriboti tam, kad apsaugotume vieni kitų sveikatą.


Gamta – tai vieta, kur galima atkurti iš naujo ryšį su kažkuo, kas suteiks jums paguodą. Būtent miškas suteikia palengvėjimo jausmą. Ypač, kai šiuo metu mus persekioja psichologiškai sunki informacija, priverčianti jausti nerimą ir baimes. Ir, nors dieną, man atrodo, pati kontroliuoju savo mąstymą, dėmesį nukreipiu į kūrybą, naktimis emocijos išlenda ne pačiuose maloniausiuose sapnuose.


Taigi, išvykę į gamtą, stebėkime sezoniškumą – pokyčius žaliojoje aplinkoje. Nepraraskime šiuo metu lytėjimo jausmo, kai mus verčia vengti bet kokio kontakto rankomis, galų gale – liesti sau veidą. Būdami retai kitų žmonių lankomame miške, vis tik galime sau kai ką leisti: galime paliesti pirštų galiukais pasirinkto medžio kamieną, juo grožėtis. Žolės daigeliu užsimerkę paglostykime sau veidą, pakutenkime juo odą, suaktyvinkime jutimus, leiskime cirkuliuoti kraujui.

Tai sveikatinanti „trinktūra“, kurios mums taip šiandien reikia labiau nei bet kada anksčiau.

Juolab, kad namuose mums kasdien darosi vis labiau ankšta. Kažkur, dar prieš keletą metų, skaičiau, jog kuo mažesnėje patalpėlėje uždaromos bitės esti, tuo piktesnės ir irzlesnės jos darosi. Kaip ir žmonės. Taip pat yra žmonių, kuriems uždarius valstybės sienas, namų duris, reiškiasi stipresnis klaustrofobijos jausmas. Tad praplėskime savo namų ribas ir profilaktiškai išlaisvinkime save iš staiga sumažėjusio asmeninio pasaulio natūraliame pasaulyje. Ir čia, dar atradau sau labai svarbų uždavinį, jog mūsų vidinis pasaulis turėtų plėstis šiuo metu taip pat – save ugdant, stiprinant draugystę su savimi ir su aplinka.


Taip pat svarbus faktas, jog jau iki karantino, pasak miško terapijos eksperto, Tokijo Nippono medicinos mokyklos tyrėjo dr. Qing Li, JAV gyventojai naudodami medijas praleidžia kone 11 val. per dieną, o britai – beveik 9 val. Man kyla natūralūs spėjimai, kad šiuo, karantino metu, „online“ praleisime dar daugiau laiko nei anksčiau. Stebėdama savo pažįstamus, dirbančius mokytojais, jau dabar matau, kaip jie po dienos darbo laiką leidžia atitrūkdami gamtoje. Tai intuityvu. Tačiau ir teisingas žingsnis, kadangi dirbdami nuotoliniu būdu, naudodamiesi medijomis, mes patiriame lengviau ar sunkiau vadinamąjį „technostresą“. Kokios viso to pasekmės? Galvos skausmas, nerimas, vidinės įtampos, dirglumas, perdegimas, raumenų maudimas, depresija, miego sutrikimai, socialinės fobijos, sumažėjęs savęs vertinimas, bejėgiškumas ir pan.


Taigi, mano asmeninė rekomendacija iš patirties, bent valanda laiko per dieną turi būti skiriama lėtam pasivaikščiojimui gamtoje. Tačiau, labai norėčiau, kad skaitantys šį mano tekstą, atkreiptų dėmesį ir į griežtesnes rekomendacijas bei jomis pasidalintų su kitais:


 • Turi būti užtikrintas saugus nuvykimas į mišką ir parvykimas, nepažeidžiant karantino laikymosi taisyklių.

 • Pasivaikščiojimas gamtoje turi būti individualus, nesibūriuojant į grupeles, nebent tai yra šeima, su kuria ir leidžiamas visas karantino laikas namuose.

 • Esantys saviizoliacijoje išeiti iš namų, deja, negali. Šiems žmonėms turiu kitų patarimų, kaip esant namuose patirti bent dalinį prisilietimą prie miško.

 • Vykstant į gamtą su augintiniu, konkrečiai – šunimi, privalote būdami ten jį laikyti už pavadžio. Šiuo metu visi gamtos, ypač miškelių, kampeliai pilni žmonių, kurių galite ir nematyti patys, tad nei vienas nusiraminimo gamtoje ieškantis žmogus nenorėtų būti trikdomas ir turėti akistatą su nepažįstamu šunimi. Būkite supratingesni.

 • Turite dėvėti apsaugą bei tinkamą aprangą, kad išvengtumėte erkių.

 • Privalote laikytis vaikščiodami ir prasilenkdami su žmonėmis saugios distancijos – ne mažiau 2 metrai.

 • Šiuo metu neturėtumėte miške kelti piknikų, taip pat negalima triukšmauti, trikdyti miško ramybės, kadangi čia esate ne vieni – miško gyvūnai, paukščiai taip pat aktyviai gyvena ir visai nenorėtų prarasti savo namų.

 • Neturėtumėte rinktis buvimui gryname ore populiarių pasivaikščiojimo takų, pažintinių maršrutų, parkų, ekoturistų pamėgtų vietovių. Verčiau atraskite naujus, savo vienų žinomus, pasibuvimo gamtoje plotelius.

 • Vis tik, jei jau pasirinkote populiaresnius maršrutus gamtoje, venkite ten liesti reakreacinius objektus, akmenis, medžius su informacinėmis, pažintinėmis lentelėmis. Nesiglauskite prie ten esančių medžių, nelieskite, jeigu yra, turėklių.

 • Po pasibuvimo nepalikite šiukšlių ar kitų atliekų. Nedekite laužo tam neskirtose vietose.

 • Ir dar, paskutinis, bet labai svarbus punktas. Šiuo metu intin aktyviai gyvena miško žvėrys, jie migruoja. Tad, nelaukite vėlaus vakaro, ir namo važiuokite kur kas anksčiau, kadangi į važiuojamąją kelio dalį gali išbėgti miško gyventojas.

Ir čia įkeliu nuorodą, kuri mane įkvėpė pasidalinti informacija su jumis visais: https://www.sierraclub.org/sierra/nature-rx-outdoors-can-be-antidote-quarantine-anxiety?utm_source=insider&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&fbclid=IwAR2PH2cluJAO_XJHqFxLoob9mEQfu_FvAOmcY0k4UWio9FoZeizfLrAGDws© Svetainės "miskovonios.lt" teisės priklauso A. Virketės viešąjai įstaigai „Mes žydim“.

Informacija šioje svetainėje yra skirta tik asmeniniam ir nekomerciniam klientų naudojimui.

Griežtai draudžiama internetinėje svetainėje miskovonios.lt pateiktą informaciją, paslaugų aprašymus ar nuotraukas naudoti ar platinti kitose svetainėse, žiniasklaidos priemonėse, skelbimuose ar kitur komerciniais ir nekomerciniais tikslais bet kokiu pavidalu be A. Virketės VšĮ raštiško sutikimo. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „miskovonios.lt“ kaip šaltinį bei pateikti nuorodą į http://miskovonios.lt.

miskovonios.lt svetainėje yra nuorodų į kitų organizacijų interneto svetaines ar informavimo priemones, už kurių turinį A. Virketės VšĮ neatsako.

127 views0 comments

Recent Posts

See All